Protopopiatul de Criuleni si Dubasari 212s
Arhiva

PostHeaderIcon Ședința comună a preoților din protopopiatele Iași 1 și Criuleni și Dubăsari

     Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, și a Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, luni 11 august 2025, în ziua pomenirii Sf. Ier. Nifon, patriarhul Constantinopolului, a avut loc adunarea mixtă a preoților din protopopiatele Iași 1 și Criuleni și Dubăsari.

Adunarea a avut loc în biserica cu hramul ”Sf. Ap. Toma” – Alexandru cel Bun din Iași și a demarat cu oficierea Sf. Liturghii de un sobor de preoți delegați de pe ambele maluri ale Prutului sub protia părintelui Teodor Pelin, protopop de Criuleni și Dubăsari și a părintelui Florin Călugăru, protopop de Iași 1. Răspunsurile liturgice au fost oferite de corala ”Protos” a protopopiatului Iași 1, dirijor părintele Teodor Zugravu.

”Biserica Ortodoxă săvârșește astăzi pomenirea Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului. Acesta a reorganizat și reîmprospătat, la începutul secolului al 16-lea, viața bisericească din Țara Românească, fiind un reper de credință, de moralitate, de cultură și de rezistență în fața tuturor opreliștilor ce ar putea periclita viața creștină, reper valabil atunci ca și astăzi, cu aceeași putere. O parte din moaştele sfântului au fost aşezate inițial la Curtea de Argeș, iar din anul 1949 se află în Catedrala Mitropolitană din Craiova.” – a menționat în cuvântul de învățătură părintele protopop Teodor Pelin.

Părintele Ionuț Ciobanu, paroh la parohia ”Sf. Cuv. Parascheva” – LIBERTATEA, com. Călărași, jud. Botoșani a prezentat o conferință cu tema ”Monahi și monahii cu viețuire filocalică și Mărturisitori ai credinței în veacul al XX-lea”. La acest subiect, cu referință la Basarabia, a vorbit părintele Ioan Solonaru, paroh al bisericii ”Sf. Întocmai cu Ap. Împărați Constantin și Elena” din s. Cimișeni r. Criuleni.

Părintele Florin Călugăru, protopop de Iași 1, a vorbit despre colecta unanitară pentru sinistrații din jud. Neamț, protopiatul Ceahlău și Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Moldova (ITOM) – 18-20 august 2025. La fel, părintele protopop a informat slujitorii despre Conferința preoțească dedicată clericilor și familiilor acestora, la Centrul Cultural – Pastoral ”Sf. Daniil Sihastrul” din Durău  –  14-16 septembrie 2025, la care vor participa și 4 familii preoțești din protopopiatul de Criuleni și Dubăsari.

La împlinirea unui an de la înfrățirea protopopiatelor de Iași 1 și Criuleni și Dubăsari, părintele protopop Teodor Pelin a prezentat o totalizare despre realizările în comun privind perioadă respectivă. Sfinția Sa a mulțumit călduros în acest sens ÎPS Părinte Mitropolit Petru, ÎPS Părinte Mitropolit Teofan, PC părinte protopop Florin Călugăru, precum și tuturor celor implicați în acest parteneriat pentru deschidere, susținerea inițiativelor și ajutorul acordat. Totodată s-au anunțat activitățile ce țin de perioada imediat următoare.

În acest context a urmat ceremonia de semnare a 4 noi protocoale de înfrățire între:

  1. Cercul misionar-pastoral nr. 5 ”Sf. Trei Ierarhi” protopopiatul Iași 1, reprezentar prin președintele cerc PC părinte  Vasile Cristian și parohia ”Sf. Ier. Spiridon” din s. Miclești r. Criuleni, protopiatul de Criuleni și Dubăsari, reprezenrată prin părintele paroh Ioan Gangan;
  2. Cercul misionar-pastoral nr. 6  ”Sf. Spiridon” protopopiatul Iași 1, reprezentar prin președintele cerc PC părinte Bogdan Panțîru și parohia ”Sf. Ier. Nicolae” din s. Măgdăcești r. Criuleni, protopiatul de Criuleni și Dubăsari, reprezenrată prin părintele paroh Tudor Doni;
  3. Cercul misionar-pastoral nr. 7 ”Sf. Împ. Constantin li Elena” protopopiatul Iași 1, reprezentar        prin președintele cerc PC părinte Mihai Brumă și parohia ”Naștera Maicii Domnului” din s. Bălăbănești r. Criuleni, protopiatul de Criuleni și Dubăsari, reprezenrată prin părintele paroh Gheorghe Stoica;
  4. Cercul misionar-pastoral nr. 8 ”Sf. Onufrie” protopopiatul Iași 1, reprezentar prin președintele cerc PC părinte Vasile Iftimescu Borcilă și parohia ”Sf. M. Mc. Dimitrie” din s. Mălăieștii Noi r. Criuleni, protopiatul de Criuleni și Dubăsari, reprezenrată prin părintele paroh Gheorghe Barbacaru.

Au urmat probleme curente și comunicări administrative, dar și o serie de alte detalii, fiind abordate diverse aspecte ce țin de activitatea culturală, pastoral-misionară și administrativă a parohiilor din Protopopiatele sus-numite. Pe final, slujitorii au fost invitați la o aleasă agapă frățească pregătită cu multă dragoste de părintele paroh Toma Gradinaciuc și enoriași.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

Calendar Creștin Ortodox
Arhiva Video
Filme Ortodoxe Online

FILME ORTODOXE

Biblia Ortodoxa online
Editura Sf. Mina

Editura Agaton

Moldova pentru viață